1 sierpnia 2022

Uczeń i uczennica z doświadczeniem migracyjnym w szkole – materiały o tym, jak ich wspierać

W artykule zostały zebrane materiały, które opisują sytuację dziecka pochodzącego z kraju cudzoziemskiego: od przepisów prawnych i aspektów psychologicznych tego doświadczenia, poprzez dobre praktyki i rozwiązania edukacji międzykulturowej po praktyczne wskazówki dla nauczycieli i materiały do pracy w klasie.
1 sierpnia 2022

Artykuł „Praca z emocjami towarzyszącymi rozmowom o uchodźcach”

Krótki materiał metodyczny autorstwa Dominiki Cieślikowskiej.
1 sierpnia 2022

Edukacja wielokulturowa. Praca z wielokulturowością w klasie i szkole

Zestaw publikacji i materiałów. Wielokulturowość dziś to zarówno sąsiedzi o innym pochodzeniu etnicznym, osoby o różnych poglądach religijnych, jak i niejednokrotnie dzieci migranckie w klasie.
18 lipca 2022

Materiały do nauczania języka polskiego jako obcego i drugiego

Zestaw zawierający poradniki metodyczne, raporty, propozycje programu nauczania języka polskiego jako drugiego i inne materiały przydatne w pracy z dziećmi niepolskojęzycznymi.
18 lipca 2022

Gry wspierające nauczanie języka obcego

Propozycje prostych zabaw, które można wykorzystać na lekcjach lub zajęciach dodatkowych. Dzięki atrakcyjnej formie gry angażują dzieci i młodzież, a przez to pomagają w bardziej efektywnej nauce.

Rozmawiajmy o uchodźcach. Punkty widzenia. Klub dobrej rozmowy

Materiał zachęcający młodzież do stworzenia w szkole przestrzeni, w której będzie można otwarcie i merytorycznie wymieniać myśli o uchodźstwie. Poradnik przedstawia możliwości, jakie daje Klub dobrej rozmowy, i pokazuje, jak go stworzyć.

Rozmowa o uchodźcach w Polsce. Scenariusze lekcji

Dwie lekcje, które mają pomóc młodym osobom zrozumieć doświadczenia uchodźcze, w tym sytuację na polsko-białoruskiej granicy (sierpień–wrzesień 2021 roku). Uczniowie i uczennice będą mieli okazję porozmawiać o kryzysie postaw obywatelskich. Wypracują też zasady pomocne podczas rozmów na budzące emocje tematy (zwłaszcza dotyczące migracji i uchodźstwa).
17 lipca 2022

Zbiór merytorycznych artykułów o migracjach

Teksty szczegółowo opisujące zjawisko migracji. Mogą wspierać nauczycieli i nauczycielki w realizacji zajęć z tej tematyki.
6 czerwca 2022

Poradnik „Jak z uczniami rozmawiać o wojnie, kiedy w klasie są osoby z Ukrainy, Rosji lub Białorusi?”

Krótki materiał o tym, w jaki sposób wspierać młode osoby w sytuacji wojny w Ukrainie. Uzupełniony przykładowym scenariuszem lekcji, który można wykorzystać do pracy z grupami w różnym wieku.
Centrum Edukacji Obywatelskiej

Walka z dezinformacją – scenariusze zajęć

3 scenariusze pokazujące, jak ważne jest umiejętne odróżnianie faktów od opinii w różnorodnych formach przekazu.
Centrum Edukacji Obywatelskiej

Pakiet wiedzy dla dyrekcji szkół

Materiały na temat organizacji szkoły wielokulturowej i elementów, które mogą być ważne w kontekście pojawienia się w placówce dzieci z Ukrainy. Wśród treści znajdują się m.in.: aspekty prawne, organizacja kadry, dostosowanie programów nauczania, nauka w systemie ukraińskim.
Centrum Edukacji Obywatelskiej

Zbiór przykładów ukraińskiej kultury, z którymi warto zapoznać młodzież

Na stronie znajdują się propozycje ukraińskiej (lub opowiadającej o tym kraju) literatury pięknej, filmu i muzyki.
Centrum Edukacji Obywatelskiej

Nagrania na temat skutecznej pracy w szkole, w której są uczniowie i uczennice z doświadczeniem uchodźstwa

Dotyczą przyjęcia do szkół ukraińskich dzieci i pracy z nimi. Materiały są podzielone na 2 bloki: dla nauczycieli i nauczycielek oraz dla dyrekcji.
Centrum Edukacji Obywatelskiej

Webinarium „Wojna w Ukrainie. Jak rozmawiać o niej z dziećmi i młodzieżą?”

Jak rozmawiać o niej z dziećmi i młodzieżą?”. Tematem wiodącym są emocje, które mogą towarzyszyć dzieciom i młodzieży. Nagranie zostało wzbogacone o materiały edukacyjne: scenariusze lekcji i przewodniki dla nauczycielek i nauczycieli.
Centrum Edukacji Obywatelskiej

Materiały dla osób nauczających związane z edukacją globalną i medialną

Pozwolą przeprowadzić lekcje na różnych szkolnych przedmiotach czy godzinie wychowawczej. Dzięki nim młodzi ludzie lepiej zrozumieją sytuację – często niełatwą – wokół nich.