18 marca 2024

Razem w klasie 2

Przewodnik skupiony wokół trzech obszarów tematycznych: bariera językowa, stres i zabawa w edukacji. Zawiera wiedzę merytoryczną, pytania do refleksji oraz propozycje aktywności.
18 marca 2024

Razem w Klasie. Przewodnik dla szkół

Publikacja zawierająca różnorodne ćwiczenia i aktywności wspomagające budowanie relacji w klasie międzykulturowej.
Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej, Fundacja Szkoła z Klasą
14 grudnia 2023

Doświadczenie migracyjne w szkole – badanie focusowe Fundacji Szkoła z Klasą

Badanie jest skierowane do osób mających na co dzień kontakt z młodzieżą z doświadczeniem uchodźstwa i dotyczy potrzeb tych młodych osób oraz osób z nimi pracujących. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: hubert.pajaczkowski@szkolazklasa.org.pl. Dla uczestników badania przewidziane są upominki.
7 maja 2023

Program „Razem w Klasie”

Kompleksowe wsparcie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w pracy z klasami, do których dołączają osoby z doświadczeniem migracji i uchodźctwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży z Ukrainy.
20 kwietnia 2023

Asy Internetu i nowe wyzwania

Pięć opowiadań o wartościach, dezinformacji, wielokulturowości i dbaniu o dobrostan cyfrowy. Do każdego z nich są dołączone karty z aktywnościami, zadaniami i grafikami do wykorzystania w pracy indywidualnej lub grupowej w klasie. Materiał przeznaczony dla klas 4-8 szkoły podstawowej.
5 stycznia 2023

„Lekcje przeciw polaryzacji”. Dwa scenariusze zajęć na temat społecznej polaryzacji poglądów

Scenariusz „Wyjdź poza czarno-biały świat" świetnie sprawdzi się w młodszych klasach, a „Między TAK i NIE” w klasach VII–VIII szkoły podstawowej oraz w szkole ponadpodstawowej.
5 stycznia 2023

„Solidarność. Podaj dalej!” Program europejski Edukacja – równość – różnorodność

Publikacje zawierają m.in. scenariusze zajęć z analizy obrazu (zdjęcia wybitnych europejskich fotografów i fotografek), propozycje warsztatów pisarskich oraz ćwiczenia uczące wrażliwości i kompetencji międzykulturowych. Znajdziecie tu również omówienie ważnych tematów z życia społecznego i wyzwań współczesnego świata.
5 stycznia 2023

„Od konfliktu do porozumienia, czyli jak rozmawiać, kiedy mamy różne perspektywy”

Materiał prezentuje cztery kroki do porozumienia i zachęca do przeprowadzenia na lekcji ćwiczenia bazującego na metodzie porozumienia bez przemocy (NVC – Nonviolent Communication).
5 stycznia 2023

„Świat widziany wieloma oczami, czyli od empatii do tolerancji”

Scenariusze lekcji dla klas V–VIII szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych. Pozwalają doświadczyć empatycznego patrzenia na ludzi. Dzięki temu rozwijają w uczniach i uczennicach umiejętność budowania porozumienia z osobami o odmiennych poglądach, pochodzeniu etnicznym czy doświadczeniu życiowym.
27 września 2022

Asy Internetu – ukraińskojęzyczny podręcznik dla klas IV–VIII

Podręcznik i dołączone do niego materiały mają na celu wsparcie nauczycielek i nauczycieli w prowadzeniu zajęć na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu. Scenariusze lekcji zostały przygotowane z myślą o klasach IV–VIII, ale będą wartościowe również dla osób pracujących z młodszymi lub starszymi uczniami i uczennicami.
4 lipca 2022

Podcast „O ukraińskich dzieciach w polskiej szkole”

Jak będzie wyglądała sytuacja w polskich szkołach po wakacjach? Jakie są różnice między polskim a ukraińskim systemem oświaty? W „Podcaście z Klasą” opowiada o tym Jaryna Jasnij – pracująca w Polsce edukatorka z Ukrainy.
28 czerwca 2022

Razem w Klasie – weź udział w programie!

Program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Pomaga w pracy z osobami z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy. To kompleksowe wsparcie dla szkół obejmujące: bezpłatne materiały edukacyjne, szkolenia online oraz indywidualne sesje z trenerami i trenerkami kompetencji wielokulturowych.
6 czerwca 2022

Materiał dla nauczycieli i nauczycielek: jak wspierać siebie i dzieci w sytuacji wojny w Ukrainie?

Dokument jest zbiorem wskazówek. Podpowiada, jak zadbać o siebie przed spotkaniami z podopiecznymi i w jaki sposób rozmawiać z młodymi osobami o wojnie i sytuacji w Ukrainie.
Fundacja Szkoła z Klasą

Dezinformacja. Jak o tym rozmawiać w szkole?

Webinarium dla nauczycieli i nauczycielek. Prowadzący odwołali się do konkretnych przykładów fałszywych lub zmanipulowanych informacji z mediów społecznościowych (w tym popularnego wśród młodych osób TikToka). Wskazali też przydatne narzędzia umożliwiające samodzielną weryfikację treści i zwrócili uwagę na podstawowe zasady radzenia sobie z dezinformacją.