9 lutego 2023

Wrocław: Miejsce Otwarte. Centrum Integracji Międzykulturowej

Mieści się przy ul. Braniborskiej 40 we Wrocławiu (dawniej Blue Dot). Świadczy pomoc prawną i psychologiczną, zapewnia bezpieczną przestrzeń, miejsce zabaw i aktywności dla dzieci i młodzieży. Podczas porad i konsultacji dzieci zostawić można w Kids Corner. Prowadzi lekcje języka polskiego, warsztaty artystyczne, klubik seniorek i seniorów, spotkania informacyjne, edukacyjne, warsztaty, szkolenia, konsultacje dotyczące uzyskania opieki medycznej w Polsce, doradztwo w sprawach pracy.
3 stycznia 2023

Punkty Blue Dot – centra ochrony i wsparcia uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy

Punkty oferują bezpieczne przestrzenie, natychmiastowe wsparcie i usługi (m.in. porady prawne i wsparcie psychologiczne), bezpłatnie, dla wszystkich osób uciekających z Ukrainy. Zostały stworzone przez UNHCR i UNICEF, wraz z władzami krajowymi i organizacjami pozarządowymi. Adresy poszczególnych punktów i godziny otwarcia w linku.
5 września 2022

Raport „Education of refugees from Ukraine”

Najważniejsze informacje na temat edukacji uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy w Polsce i w Europie.
30 lipca 2022

„Nie Tylko Liczby”

Podręcznik i zestaw pomocy dydaktycznych do nauczania o migracji i uchodźctwie w Europie. Zestaw ma na celu ułatwienie nauczycielom angażowania młodzieży w wieku 12–18 lat w problematykę migracji i uchodźstwa.
6 czerwca 2022

Edukacja 2030. Strategia edukacji uchodźców i uchodźczyń

Anglojęzyczny dokument z 2019 roku prezentujący europejską strategię dotyczącą tego zagadnienia. Ma się ona opierać na zmniejszeniu presji na krajach przyjmujących, zwiększeniu samodzielności uchodźców i uchodźczyń oraz wsparciu w krajach pochodzenia.
UNHCR

Bajki z krajów uchodźców. Poruszanie kwestii uchodźców w klasie

Scenariusze lekcyjne dla nauczycieli i nauczycielek. W materiałach można znaleźć wiele bajek z Syrii, Afganistanu, Sudanu, Sri Lanki, Somalii, Iranu, Gruzji, Etiopii, Czeczeni i Białorusi wraz ze scenariuszami lekcji prowadzonych w oparciu o te opowieści. Bajki są przeznaczone dla dzieci od 7 roku życia.