O nas

Wspólna Szkoła powstała w marcu 2022 roku z inicjatywy sieci SOS dla Edukacji. To nasza reakcja na agresję Rosji na Ukrainę. Od początku wojny w polskich szkołach i przedszkolach pojawiło się ponad 200 tysięcy ukraińskich dzieci, a około pół miliona młodych uchodźców i uchodźczyń uczyło się zdalnie. To ogromne wyzwanie, które wymaga szybkich i niestandardowych działań, dobrej współpracy i sprawnej komunikacji.

Wspólna Szkoła ma ułatwić działania i przepływ informacji. Tworzymy sieć instytucji zajmujących się edukacją oraz wsparciem psychospołecznym ukraińskich i polskich dzieci.

Co robimy?

• Zbieramy informacje o programach prowadzonych przez organizacje pozarządowe i inne podmioty działające na rzecz ukraińskich dzieci w Polsce.
  • Wspieramy te instytucje w docieraniu do władz samorządowych, szkół i innych placówek edukacyjnych.
  • Wyszukujemy i popularyzujemy dobre praktyki i modele pracy związane z edukacją ukraińskich dzieci i młodzieży oraz wspierające ich rodziny.
  • Wymieniamy doświadczenia i informacje pomiędzy organizacjami pozarządowymi, publicznymi instytucjami edukacyjnymi i samorządami lokalnymi z całej Polski.
  • Proponujemy rozwiązania dla systemu edukacji i lokalnych społeczności we współpracy z międzynarodową grupą roboczą (Education Working Group) koordynowaną przez UNICEF.

Koalicję Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji tworzą instytucje, które od wielu lat działają na rzecz dobrej szkoły i mądrej edukacji. Więcej o nas przeczytasz tutaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Wspólnej Szkole, dołączyć do nas albo zgłosić swoje działania i zasoby edukacyjne, napisz: kontakt@sosdlaedukacji.pl.

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji, Fundacji Batorego, Forum Dialogu i civitates.